• +90(312) 229 04 31
  • [javascript protected email address]

Kazanımlar

Sendikamızın Toplu Sözleşmelerdeki kazanımları;

- Fazla mesai ücretleri 1.63 Krş'tan 6.39 Krş’a çıkartılmıştır.

- TCDD ve Bağlı Ortaklıklarında çalışanlara eşleri ve çocuklarıyla birlikte yılda 2 kez ücretsiz seyahat hakkı verilmesi sağlanmıştır.

- Kataner tazminatı her ay 35 TL’den 46 TL ye çıkarılmıştır.

- Marmaray Tüp tünelde 2018 yılından itibaren, unvan sınırlaması kaldırılarak Marmaray’da çalışanların tümü dâhil edilmiş ve çalıştıkları her bir gün için ilave ücretleri 5 TL’den 6 TL’ye çıkarılmıştır.

- YHT Makinistlerine 84 TL ek ücret verilmesi sağlanmıştır.

- TCDD Makinistlerinin ek ödemeleri 10 puan artırılmıştır.

- Belediye TCDD ortaklığı ile çalışan Banliyö hatlarından (İZBAN) TCDD personelinin de Belediye personeli gibi yararlanması sağlanmıştır.

- ARFF ve Apron memurlarının temel ücretlerine 60 TL ilave ücret sağlanmıştır.

- TCDD fazla mesai ücretlerinin üç kat artırımlı olarak uygulanması sağlanmıştır.

- TCDD’deki trafik kontrolörlerinin ücretlerinin, diğer kontrolörlerin temel ücreti esas alınarak uygulanması sağlanmıştır.

- TCDD ve Taşımacılık Personeline, gece çalışmalarında 6 gün ve 15 TL’den ilave ücret alınması sağlanmıştır.

- DHMİ Genel Müdürlüğünde görev yapan personele ek ödeme oranları karşılığında EUROCONTROL teşkilatından karşılanmak üzere Havacılık Tazminatı ödenmesi sağlanmıştır.

- Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü çalışanlarına Havacılık tazminatından ödeme yapılmasını sağlanmıştır.

- Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bünyesinde, Ulaştırma Bölge Müdürlüğünde tehlikeli madde denetimi yapma sertifikası olan personele ek ödeme 20 puan (190 TL ücret) alınması sağlanmıştır.

- TCDD, DHMİ'de çalışan Mühendis, Mimar, Teknisyen, Tekniker, Teknik Şef, Tesisler Şefi, Yol bakım onarım Şefi, Sürveyan ve şehir plancısı unvanlarında çalışan personele arazi tazminatı ödenmesi sağlanmıştır.

- TCDD ve bağlı kuruluşlarına personel servis hizmeti sağlanmıştır. 3. Dönem Toplu Sözleşmesindeki “TCDD ve TCDD Taşımacılık A.Ş. personeline” servis hizmeti maddesi Toplu Sözleşme Metnine “Bakanlıkların ilgili, ilişkili ve Bağlı Kuruluşları Merkez Teşkilatı” şeklinde yazılarak güvence altına alınmıştır.

- TCDD Bağlı Ortaklığı olan TÜLOMSAŞ, TÜDEMSAŞ VE TÜVASAŞ’da çalışan personele işe geliş gidişleri için Servis hizmeti sağlanmıştır.

- Engelli personelin çocuk yardımı oranında %50 artış sağlanmıştır.

- Kamu personeline Hac izninin verilmesi sağlanmıştır.

- Temel Ücret Gruplarının 3’e düşmesi sonrası 2018 Ocak ayında yapılacak skala ayarlamasıyla, tüm personelin hatırı sayılır bir zam alması sağlanmıştır.

- Yıllık izinlerin bir sonraki yıla devri imkanı sağlanmıştır.